sâmbătă, 22 iunie 2013

Subiectiv

Cândva nu puteam scrie decât la persoana I. Era cel mai sincer mod de a scrie, vorba lui Camil Petrescu: "din mine însumi eu nu pot ieşi", însă am ajuns în punctul în care m-am plictisit să scriu astfel. E mult prea personal şi îmi creează iluzia de a vorbi şi scrie despre mine.

De ce să fac asta când pot scrie despre alţii, când mă pot juca cu destinele, gândurile şi trăirile lor?

De ce să nu fiu Dumnezeul altora şi să creez o întreagă cosmogonie obiectivă, pornind de la un singur destin individual?

În romanul pe care l-am scris, am avut scăparea de a folosi nu două, ci trei perspective narative, lucru care mi-a oferit satisfacţia relativismului din punctul de vedere al desfăşurării acţiunii...

E o plăcere sadică, delicioasă şi într-un fel tenebroasă de a te juca cu destinele create de tine, pentru că nu... mie nu îmi ajunge o singură viaţă de trăit şi nu-mi ajung nici vieţile din alte cărţi, am nevoie de o multitudine nebunească de trăiri, destine, emoţii şi disperări. E greşit acest lucru?

Oare scriitorul face greşeala de a se compara cu divinitatea prin creaţie?

Şi dacă da, va urma iremediabil o cădere în profan prin atingerea absolutui?

12 comentarii:

  1. Itinerantul mereu25 iunie 2013 la 06:53

    Te joci și te alinți, draga mea! Noi știm că obiectiv/subiectiv nu există-n Creator - e doar o iluzie oferită-n dar cetitoriului căutător de „viață adevărată”. Sunt convins că-ți va ieși la fel de bine! Ok?

    RăspundețiȘtergere
  2. "Artistul este creatorul lucrurilor frumoase.
    Arta este singura ratiune a existentei, chiar daca ea nu aduce fericirea.
    Scopul artei este de a revela pe sine şi de a-l ascunde pe artist.
    Criteriul este cel care poate transpune într-un alt mod sau o altă substanţă impresia sa despre lucrurile frumoase.
    Critica cea mai înaltă, ca şi cea mai modestă, este o formă de autobiografie.
    Cei care găsesc înţelesuri urâte în lucrurile frumoase sunt corupţi fără să fie încântători. Aceasta este o greşeală.
    Cei care găsesc înţelesuri frumoase în lucrurile frumoase sunt cei cultivaţi. Pentru aceştia există speranţă.
    Ei sunt aleşii pentru care lucrurile frumoase înseamnă doar Frumuseţe.
    Nu există cărţi morale sau imorale.
    Cărţile sunt bine scrise sau prost scrise. Asta-i tot.
    Antipatia secolului al nouăsprezecelea faţă de Realism este ca mânia lui Caliban (personaj din "Furtuna" lui Shakespeare) când îşi vede propriul chip în oglindă).
    Antipatia secolului al nouăsprezecelea faţă de Romantism este furia lui Caliban când nu-şi poate vedea propiul trup în oglindă.
    Viaţa morală a omului formează parţial subiectul de interes al artistului, dar moralitatea artei constă în utilizarea perfectă a unui material lipsit de perfecţiune. Nici un artist nu doreşte să dovedească ceva. Chiar şi lucrurile care sunt adevărate pot fi dovedite.
    Nici un artist nu are preferinţe etice. O preferinţă etică la un artist este un manierism stilistic de neiertat.
    Nici un artist nu este vreodată morbid. Artistul poate exprima orice. Gândurile şi limbajul sunt pentru artist instrumente ale artei.
    Viciul şi virtutea sunt pentru un artist materie primă destinată artei.
    Din punct de vedere al formei, tipică pentru toate artele este cea a muzicantului. Din punctul de vedere al sentimentelor, tipică este măiestria actorului.
    Arta este în acelaşi timp aparenţă şi simbol.
    Cei care pătrund dincolo de aparenţă, o fac pe propiul lor risc . Cei care descifrează simbolurile, o fac pe propiul lor risc.
    Spectatorul şi nu viaţa, este cu adevărat oglindit în artă.
    Diversitatea opiniilor despre operă de artă demonstrează că acea operă este nouă, complexă şi vie.
    Când criticii nu cad de acord, artistul este în deplin acord cu el însuşi.
    Putem ierta un om pentru că a creat un lucru util, atâta vreme cât nu-l admiră. Singura scuză pentru crearea unui lucru inutil este admiraţia sa necontenită.
    Arta este cu totul inutilă."

    RăspundețiȘtergere
  3. Nu stiu.. o sa ma gandesc . bune intrebarile astea

    RăspundețiȘtergere
  4. Eu scriu la persoana I insa nu sunt mereu despre mine articolele :)

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Stiu, B. Dar uneori mi-e mai simplu sa scriu la persoana a III-a si cand scriu despre mine :))

      Ștergere