luni, 22 iulie 2013

Leapşă

Primită de la Amaunet te :)


1.Te-ai gândit vreodată cum ar fi ca supranaturalul să facă parte din viaţa ta? 

Da, de prea multe ori, poate. Am crescut înconjurată de cărţi care subliniau acest aşa zis supranatural (să nu mai pun la socoteală şi filmele) şi astfel, iremediabil, m-a fascinat...

2.Te-ai gândit vreodată cum a apărut Dumnezeu?

Are rost oare să ne gândim la asta? Este, în definitiv, o taină de nepătruns.

3.Te-ai gândit vreodată care este adevăratul motiv pentru care au dispărut dinozaurii?
 
Nu. Niciodată nu mi-au plăcut fiinţele acestea, cu toate că am fost îndrăgostită de "O lume dispărută" a lui Sir Arthur Conan Doyle.

4.Te-ai gândit vreodată cum vei muri?
 
Cine nu se gândeşte? Sper doar să sfârşesc într-un mod onorabil.
 
5.Te-ai gândit vreodată să scrii o carte?
 
Nu numai că m-am gândit, dar am şi scris-o deja. 

6.Te-ai gândit vreodată să pleci de-acasă?
 
Să plec, în sensul de a nu mai sta cu părinţii? Da, evident!

7.Te-ai gândit vreodată la cum va arăta viitorul tău?

Da, însă şi acesta rămâne tot o taină a vieţii...

8.Te-ai gândit vreodată cum vei supravieţui într-o apocalipsă zombie?
 
Nu... Mi se pare o prostie.

9.Te-ai gândit vreodată la cum va arăta viitorul tău soţ?

Contează cum arată, atâta timp cât îmi este alături, mă iubeşte şi mă respectă? Totuşi, fie, ar avea părul negru răsucit în inele, uneori dezordonat; ochii de culoarea caramelului, însă cu irizaţii edulcorate de auriu şi negru-abanos; mâinile mari, masculine şi totuşi blânde, sub mângâierea cărora să mă pierd la infinit... şi cred că intru prea mult în detalii.
 
10.Te-ai gândit vreodată la ce nume ai fi avut dacă ai fi fost de sex opus?
 
Cel mai probabil m-ar fi chemat Radu :)

11.Te-ai gândit vreodată să practici un sport extrem?
 
Mai trebuie să spun că urăsc sporturile?...
 
12.Te-ai gândit vreodată ce va spune lumea la înmormântarea ta?
 
Nu... Cât de morbid!
 
"Şi dormea întors amorul meu de plumb
Pe flori de plumb şi funerar vestmînt" 

13.Te-ai gândit vreodată care e sensul vieţii?
 
În general nu m-a interesat, însă sensul vieţii mele este, bineînţeles, acela de a aduce zâmbete sau lacrimi pe chipurile oamenilor prin intermediul romanelor mele.

14.Te-ai gândit vreodată ce ai face dacă s-ar lua curentul pentru totdeauna?
 
Nu, cu toate că fără curent electric, umanitatea ar intra într-un irevocabil declin.
 
15.Te-ai gândit vreodată să întrerupi ceea ce faci şi să fugi?

De ce să fug? Încă am destulă putere să lupt pentru mine, pentru noi, pentru visele noastre.
 
Mulţumesc de leapşă, draga mea! M-am distrat! :))
 
E rândul vostru: Diana; Lo St
 
La care mai adaug întrebările:
 
16. Te-ai gândit vreodată ce personaj de roman ai putea fi?
17. Te-ai gândit vreodată cum ar fi viaţa ta fără literatură?
 

8 comentarii:

  1. Sa-ti raspund si eu la intrebatile 16 si 17.
    16. O fata nu prea coapta la minte, indragostita atat trupeste cat si sufleteste.
    17.Oh, in ultima vreme m-am cam lasat pe tanjeala si deja-mi lipsesc cartuliile mele, nu cred c-ar fi foarte grozav.
    Te pup, ma bucur ca ti-a placut!:*

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Esti tare draguta! Multumesc ca ai raspuns si la intrebarile mele :)
      Pipicei! :*

      Ștergere
  2. interesante raspunsuri!

    16. mi-as dori sa fiu fata inocenta,prostuta,care se indragosteste de tipul acela mai "golan" , dar nu cred ca voi putea sa fi vreodata inocenta si lipsita de aparare.. voi fi un personaj independent :)

    17. naspa.incredibil de naspa.imi place sa citesc,nuuu,nu mi-as imagina viata fara cartile mele <3

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Multumesc pentru raspunsuri! Totusi, nu cred ca ai avea o viata usoara, indragostita fiind de un tip rau :)) Ar fi o aventura interesanta.

      Ștergere
    2. ca in "tres metros sobre el cielo" :> iti recomand! :))

      Ștergere
  3. Hei, scuze ca abia acum am vazut leapsa... Nu am prea fost online in ultimele zile...

    RăspundețiȘtergere