Se vedea dansând nebună pe şinele de tren, împânzite de rugina timpului ce se scurgea precum râsetele ei albastre şi precare.
Se imagina spânzurată printre cărţi cu o funie groasă a irealităţii, pierdută de mult în uitare, un simplu obiect înmânat în ghearele timpului, visând în atmosfera plină de praf aurit cu gânduri a unei biblioteci fără început şi fără sfârşit.
Se auzea dansând un ultim vals al emoţiilor pierdute alături de un maldăr de sentimente second-hand, pe când o orchestră de gânduri, reverii şi lacrimi pictate în verde-pal de tinereţe pleda în aerul rarefiat întreaga simfonie a unui dor de copilărie.
Se imagina bând cucuta dragostei dintr-un potir de argint viu, adormind apoi cu o supradoză de iubire.
Frumos, fără comentarii!
RăspundețiȘtergereMultumesc!
ȘtergerePentru ca visele cele mai mari sunt dorintele si mai mari izvorate din noi!
RăspundețiȘtergereFoarte adevarat! Sa nu confundam insa dorintele cu viciile :)
ȘtergereFoarte frumos.Am ramas fara cuvinte...o sa te citesc.
RăspundețiȘtergereMultumesc! Ma bucur mult :)
Ștergere